Партизан се у четвртак увече, по седми пут у својој историји (након сезона 1955/56, 1963/64, 1965/66, 1989/90, 2004/05 и 2017/18), пласирао у елиминационе борбе које следе у наредној календарској години у односу на календарску годину у којој је дотична европска сезона започета. Намерно и свесно смо изабрали ту формулацију о календарским годинама, а не говоримо о „презимљавању“ или о „пролећу у Европи“, с обзиром да је рецимо 1956. реванш меч четвртфинала Купа шампиона против Реала (фантастичних 3:0, нажалост недовољних за пролаз у полуфинале) одигран у јануару у Хумској (29.01.1966.). Сем тога, у фебруару се играо у Хумској и први меч четвртфинала Купа шампиона против Интера (26.02.1964.), потом први меч шеснаестине финала Купа УЕФА против украјинског Дњепра (16.02.2005.), односно први меч шеснаестине финала Лиге Европе тринаест година касније против чешке Викторије Плзењ (15.02.2018.), а у првим данима месеца марта је Партизан настављао своје европске путешествије из претходне календарске године и 02.03.1966. против Спарте у Прагу (четвртфинале Купа шампиона), а и 07.03.1990. против Динама у Букурешту (четвртфинале Купа купова).

Све су ово били „зимски датуми“, тј. датуми пре званичног, календарског почетка пролећа. Исти такав датум ће сада бити и 17.02.2022, када ће црно-бели одиграти први меч баража за осмину финала Лиге конференције.

Ко ће нам бити ривал – то ћемо сазнати у понедељак негде иза 14 часова, када у Ниону буде обављен жреб баража у којем ће се такмичити укупно 16 клубова – 8 трећепласираних из група Лиге Европе, против 8 другопласираних из група Лиге конференције (међу њима је и наш Партизан). Победници тих мечева ће се потом, у марту, придружити у осмини финала клубовима који су освојили 1. место у групама Лиге конференције.

Ево две групе екипа који ће се наћи у жребу баража у понедељак:

Пропозиције су такве да су екипе у левом ступцу (другопласиране екипе у групама Лиге конференције, међу њима и наш клуб) носиоци у жребу и као такве ће у првом мечу 17.02.2022. сигурно гостовати, док ће седам дана касније (24.02.2022.) у реваншу бити домаћини.

Пропозиције предвиђају и то да се у овој фази такмичења (бараж), а иначе и после у осмини финала, не могу састати клубови из истих земаља. Ово правило не дотиче црно-беле, али дотиче данске клубове (Рандерс и Мидјиланд), чешке клубове (Славију и Спарту), а дотаћи ће и холандске клубове (Витесе и ПСВ) али у исто време и оне из Енглеске (Тотенхем и Лестер).

Да разјаснимо ово последње: Утакмица групне фазе Тотенхем – Рен није одиграна (услед великог броја играча Тотенхема заражених вирусом Ковид-19), а од исхода те утакмице је директно зависило ко ће из те групе као другопласирани ићи у бараж – да ли Тотенхем, или ипак холандски Витесе. С обзиром да до самог жреба неће бити донесена дефинитивна одлука око регистрације или накнадног играња те утакмице, имаћемо у жребу учесника „Тотенхем / Витесе“. Ово итекако има утицаја и на све остале учеснике жреба, јер сад имамо та додатна ограничења пошто се у жребу мора онемогућити „сударање“ учесника „Тотенхем / Витесе“ како са Лестером, тако и са ПСВ-ом. Самим тим расту математичке шансе да остали носиоци у жребу, међу њима и Партизан, добију за ривале управо Лестер или ПСВ. Када су црно-бели у питању, то исто важи и када су у питању потенцијални ривали дански Мидјиланд и чешка Спарта. Дакле ако се пита математичка статистика, веће су шансе да добијемо неког од наведена 4 ривала, него ли неког од преостала 4 противника (Фенербахче, Марсеј, Селтик, Рапид Беч).

Сама „техникалија“ жреба је таква да ће се прво посегнути за посудом у којој се налазе наших 8 потенцијалних противника, дакле трећепласиране екипе из група Лиге Европе. Извлачи се једна куглица (понављамо, све екипе из те посуде су домаћини у првим мечевима 17.02.2022.), обелодањује се име екипе, а затим ће се на екрану појавити које екипе из оне друге посуде (другопласиране екипе из група Лиге конференција, ту је и Партизан) долазе у обзир да буду ривали те именоване екипе из прве посуде. Истоветна процедура се понавља потом и сваки наредни пут. Дође ли се до момента да је у посуди где је (био) и Партизан налази само један могући потенцијални ривал извучене екипе из прве посуде – тај потенцијални ривал аутоматски, без извлачења, постаје стварни ривал екипе из прве посуде.

Врло је незахвално међу ових 8 потенцијалних ривала рећи за неког да је најпожељнији од свих. Ипак…

Ако узмемо у обзир све фудбалске, па и неке ванфудбалске околности, нема дилеме да би рецимо навијачи Партизана у огромној већини најпре „потписали“ да нам противник буде Рапид Беч.

На другом месту листе жеља би се вероватно нашла Спарта Праг.

Мерено искључиво фудбалским квалитетима и недостацима, чини се да су од преосталих шест потенцијалних ривала Фенербахче, Мидјиланд и Селтик јачи од претходна два, а у исто време и нешто слабији од три клуба којима се бавимо у наредном одељку текста. Шкоти су сигурно атрактивнији него ли Турци или Данци и нема сумње да би поновно гостовање црно-белих на чувеном „Селтиц Парк“, након оне легендарне утакмице у јесен 1989. године, као и наше премијерно угошћавање Шкота у Хумској били својеврсни спортски спектакли. Мидјиланд је у два дуела у групи Лиге Европе против нашег вечитог ривала из комшилука показао да је фудбалски потентан (победио је у Београду 1:0, а у Данској је као бољи ривал на терену изборио на крају само 1:1), али је и у тим мечевима а и у неким другим утакмицама пре и после тога, како у Европи тако и у својим домаћим такмичењима, показао озбиљне тактичке мањкавости, али и недовољно квалитетну психолошку припрему екипе. Што се Фенербахчеа тиче, турски великан није оно што је био, имао је лошији улаз у сезону, али се, како време пролази, све више диже у форми па иако на титулу у Турској више не може да рачуна (Трабзон је исувише побегао конкурентима) – има све шансе да се бори за 2. место које такође води у Лигу шампиона, док и у Европи сигурно има велике амбиције, без обзира на „падање“ из група Лиге Европе у елиминације у оквиру Лиге конференције.

Најтежи задатак бисмо сигурно имали против ПСВ-а, Лестера или Олимпика из Марсеја. Они су најјачи могући противници, а разлике међу њима се мере у нијансама. ПСВ је у квалификацијама са Лигу шампиона почистио Галатасарај и Мидјиланд, а у плеј офу је „кнап“ елиминисан од Бенфике. У групи Лиге Европе је имао врло јаку конкуренцију у Монаку и у Сосиједаду, а против јаких Шпанаца је у директном дуелу изгубио 2. место у групи. У холандском првенству су потпуно конкурентни у борби за титулу, уз Ајакс и Фејенорд. Што се тиче Лестера, он у домаћем шампионату „кризира“, али причамо ипак о најквалитетнијој лиги на свету. Лестер је у групи Лиге Европе био у невероватно изједначеној групи, у конкуренцији Спартака из Москве, Наполија и Легије. Сва четири тима су пред последње коло могли да заврше на било којој позицији у групи, а на крају је Лестер поразом у врелом Напуљу (3:2) успео да дође само до 3. места и до баража за осмину финала Лиге конференције. Олимпик Марсеј је једини клуб у Француској који макар мало може да буде конкурентан неприкосновеном ПСЖ-у, а врло је извесно да већ сада говоримо о будућем француском вицешампиону и о учеснику групне фазе Лиге шампиона наредне јесени. У групи Лиге Европе је био иза Галатасараја и Лација, а у директном дуелу за 3. место је савладао московску Локомотиву и обезбедио себи бараж за осмину финала Лиге конференције.

Влада Ћујић

 

Одабир писма

Музеј ФК Партизан 360°

СЦ Телеоптик 360°

НАЈВЕЋИ УСПЕСИ И ТРОФЕЈИ

ШАМПИОН

27

ПУТА

ПОБЕДНИК КУПА

16

ПУТА

ВИЦЕШАМПИОН ЕВРОПЕ

1966.

ГОДИНЕ

СРЕДЊЕЕВРОПСКИ КУП

1978.

ГОДИНЕ