Највеће европско достигнуће ФК Партизан је сигурно учешће у финалу Купа европских шампиона које је 11.05.1966. одиграно у Бриселу (Реал Мадрид – Партизан 2:1) и које су црно-бели нажалост завршили „само“ као вицешампиони Европе. Пре тог бриселског финала, Партизан је имао још два учешћа у четвртфиналима Купа европских шампиона (1956. против мадридског Реала и 1964. против миланског Интера), имао је пуно касније и четвртфинале Купа победника купова (1990. против букурештанског Динама), имао је у периоду 1974-1990 још четири учешћа у осмини финала европских такмичења (1983. у Купу европских шампиона против берлинског Динама, а 1974. против Келна, 1984. против Видеотона и 1990. против миланског Интера – сва три пута у Купу УЕФА), али је оно што је остварено у сезони 2004/05, чини се, ипак друга најсјајнија црно-бела европска сезона, одмах након сезоне 1965/66 и финала у Бриселу.

Сезона 2004/05 је била прва сезона у којој се Куп УЕФА, након квалификација, играо по групама, па тек од 1/16 финала по познатом елиминационом модусу. Партизан је до групне фазе елиминисао два румунска клуба – Оцелул (0:0 и 1:0) и Динамо Букурешт (3:1 и 0:0), а у групи од пет тимова је заузео 3. место (иза енглеског Мидлзбороа и шпанског Виљареала, а испред италијанског Лација и грчког Егалеа), које је било довољно за пласман у 1/16 финала на пролеће. У групи се играо једноструки бод систем (против два ривала само код куће – 4:0 против Егалеа и 1:1 против Виљареала, а против два ривала само на страни – 2:2 у Риму и 0:3 у Енглеској), а црно-бели су зимовање у Европи обезбедили и пре последњег кола и гостовања у Енглеској, одигравши нерешено против Виљареала. Први меч 1/16 финала је одигран на „ЈНА“ против украјинског Дњепра, који је био 1. у својој групи и тиме имао предност домаћег терена у реваншу. Меч у Хумској је одигран по великом снегу и после два вођства Партизана је завршен резултатом 2:2. Реванш је био заказан тачно на данашњи дан пре 16 година, 24.02.2005

 

Пласман у 1/8 финала овог такмичења остао је до данас највећи успех једног српског клуба у Европи у овом XXИ веку. Наш клуб је пре три године (фебруар 2018.) имао прилику да понови тај велики успех, али је у 1/16 финала Лиге Европе против чешке Викторије Плзењ најпре драстично оштећен у Београду (гол за 1:1 је примио у финишу из очигледног офсајда!), а онда је себи дозволио такав један луксуз да толико битан реванш у Плзењу (0:2) одигра направивши само четири (4) фаула за 90+ минута игре!?

Партизанов успех од 24.02.2005. је могао бити и надограђен, уз мало више среће у жребу, али и на фудбалском терену. За ривала у 1/8 финала смо добили у том тренутку најјачи клуб у такмичењу, ужасно јаки московски ЦСКА, па опет је Партизан 10.03.2005. у београдском мечу (1:1) доминирао на терену, уз однос шутева на гол који је, то потписник ових редова добро памти и данас, износио 24:5 у корист Партизана! Тада млади руски голман Акинфејев је бранио фантастично и спасао је свој тим сигурног пораза. У реваншу 17.03.2005. у Краснодару (изабран од Руса као локација реванша због оштре московске зиме те године) је Партизан имао активних 0:0 све до средине другог полувремена, имао је своје шансе и на 0:0, потом и на 1:0 за Русе (69. минут, гол из контре), а тек у финишу те реванш утакмице је све било решено када су Руси из нове контре и пенала (84. минут) постигли и други погодак.

Ко је био ЦСКА у то доба, то ће вам рећи и податак да су Руси у тој сезони најпре играли групну фазу Лиге шампиона (претходно елиминисавши у квалификацијама азербејџански Нефчи и шкотски Глазгов Ренџерс)…

…у којој им је мало фалило да изборе и улазак у осмину финала истог такмичења, да би онда, преселивши се у Куп УЕФА, протутњали до освајања тог европског трофеја. У то се уверите и увидом у тзв. „костур“ елиминационог дела Купа УЕФА 2004/05, уз напомену да је финале одиграно нигде другде него баш на домицилном стадиону противника ЦСКА у финалу, дакле на стадиону лисабонског Спортинга!

Тренер московског ЦСКА те сезоне, реномирани руски стручњак Валериј Газајев, и после елиминације Партизана, али и по освајању европског трофеја, није штедео похвале на рачун црно-белих. Чак и 15 година касније, у мају прошле године, он се присетио проблема које је његовој врхунској екипи направила тадашња екипа Партизана. Извод из текста објављеног на руском спортском порталу „Sport-Express“:

Данашњи датум, 24. фебруар те већ давне 2005. године, донео је Партизану у леденом Дњепропетровску највећи европски успех у XXИ веку, а затим и сјајне дуеле против будућег освајача Купа УЕФА, који су енормно подигли европски рејтинг Партизана. Присетимо се свих битних детаља из те европске сезоне нашег клуба:

 

Влада Ћујић

Одабир писма

Музеј ФК Партизан 360°

СЦ Телеоптик 360°

НАЈВЕЋИ УСПЕСИ И ТРОФЕЈИ

ШАМПИОН

27

ПУТА

ПОБЕДНИК КУПА

16

ПУТА

ВИЦЕШАМПИОН ЕВРОПЕ

1966.

ГОДИНЕ

СРЕДЊЕЕВРОПСКИ КУП

1978.

ГОДИНЕ