Фото архива Министарства одбране Србије
Вечити дерби рођен је, на данашњи дан, у недељу 5. јануара 1947. године, по незапамћеној снежној мећави, јакој кошави и температури од чак минус 19!
У том леденом дану, пред заиста храбрих 4.000 душа, у 10. колу првог шампионата Југославије Партизан је важио за фаворита, јер је имао свих 10 стартних победа. На другом и трећем месту су се налазили загребачи Динамо и сплитски Хајдук, који су сакупили по 18 бодова из 12 сусрета. Црвена звезда је у том тренутку била четврта са 14 бодова и као и Партизан имала је две утакмице мање одигране.
Фото архива Министарства одбране Србије
Први погодак постигао је Јован Језеркић у 12. минуту главом, да затим у 25. минуту са ивице шеснаестерца удуплио вођство гостију, што је био и резултат полувремена. Код првог гола који је дат из гужве, играчи Партизана су покушавали да увере судију да лопта није прешла гол линију, али др Лалић није променио своју одлуку. То је и прва спорна судијска одлука у вечитом дербију.
Да ли је лопта прешла гол линију? За гледаоце са трибина, и за оне са стајања, то ће остати тајна, јер се није могло видети да ли је био гол или не. Снег је стално падао и линије на игралишту биле су завејане, тако да су само они који су стајали непосредно иза гола могли да виде шта је уствари било.
Већ у 54. минуту Језеркић је после шута Шећерова и одбијене лопте постигао и трећи гол. Затим је Предраг Ђајић постигао два гола, један у сопствену мрежу за 1:3, а затим и у мрежу домаћина из Хумске. Играло се још само 13 минута. Али, ситуација је брзо почела да се мења. Још једним аутоголом (Кашанин) Партизан је смањио на 2:4, да би Стјепан Бобек у 85. минуту поставио коначних 3:4. Два бода Звезди у последњим минутима одличним интервенцијама спасавао је голман Љуба Ловрић.
Фото архива Министарства одбране Србије
Победа је заслужена и по броју повољних ситуација. Навала Црвене звезде долазила је до противничког гола лакше, једноставније и брже, шутирала је чешће и опасније. Навала Партизана комбиновала је, међутим, исувише дуго и није успевала да реализује своју надмоћност, нарочито у првом полувремену, када се дуго играло пред Ловрићевим голом.
Фото архива Министарства одбране Србије
У том првом дербију постигнут је први хет-трик, који је био дело Јована Језеркића (касније играо у Партизану у сезони 1947/48). Такође је постигнут и први аутогол, што је учинио Предраг Ђајић, а забележен је и први црвени картон, који је судија Лалић показао Љубиши Спајићу.
Те сезоне је Партизан освојио прву титулу шампиона, уз само један претрпљени пораз и то баш на овом мечу, Црвена звезда је првенство завршила као трећепласирана.
Тако је рођено највеће ривалство…
Погледајте и извештај ПОЛИТИКЕ са овог меча.
Фото: ФК Партизан
ПАРТИЗАН – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА 3:4 (0:2)
Стадион: ЦДЈА.
Гледалаца: 4.000.
Судија: Бранко Лалић (Београд).
СТРЕЛЦИ: Ђајић аутогол у 72, Кашанин аутогол у 82. и Бобек у 85. за Партизан, а Језеркић у 12, 25. и 54. и Ђајић у 77. минуту за Црвену звезду.
Црвени картон: Спајић (Ц. звезда).
ПАРТИЗАН: Глазер, Брозовић, Попеску, З. Чајковски, Ђурђевић, Симоновски, Михајловић, Палфи, Бобек, Рупник, Шереш. Тренер: Иљеш Шпиц.
ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Ловрић, Станковић, Петровић, Ђајић, Спајић, Кашанин, Томашевић, Митић, Језеркић, Аранђеловић, Шећеров. Тренер: Светислав Глишовић.